Микола ШКАРАБУРА: Дим розвіявся – проблеми залишились

Нічна суботня гроза не принесла довгоочікуваної вологи … Це означає, що зберігається високий рівень пожежної небезпеки ( далы — ПН) в екосистемах, а, отже, — повтор ситуації, коли «раптом» не тільки столицю, а і все навколо неї затягне димом. Такий розвиток подый можна прогнозувати з великою вірогідністю.

Додає ризику аномально висока температура навколишнього середовища та відсутність достатньої кількості опадів тощо. Принаймні так було до цих вихідних. Це всім зрозуміло. Я ж про інше …

Чому населення вже вкотре відчуло себе незахищеним перед небезпекою, що реально загрожувала здоров’ю? Чи передбачав хтось подібну ситуацію? Чому не на пряму від відповідальних інстанцій, а тільки через ЗМІ ми почули коментарі з порадами закривати вікна та кватирки?

Нарешті постає цілком логічне запитання: «А чи дієвою є система захисту населення та територій від надзвичайної ситуації, особливо в частині моніторингу та оповіщення?»

Згадаймо народне прислів’я — диму без вогню не буває. Так ось на рахунок вогню — чиновники і зараз продовжують вводити всіх нас в оману. Зрозуміло, що існуюча методика його обліку потребує вдосконалення, адже розповсюдження на значні площі (понад 100 га), з 32 пожеж в екосистемах викликають великий сумнів в їх правдивості. Звідки тоді таке задимлення значної території?

Стверджують, що є правда, є брехня, а ще якась статистика. Щодо пожежної статистики, то тут справи склалися таким чином, що вона реально недостовірна… Ще з часів СРСР і до цього часу в Україні облік пожеж ведеться відомчий, а не державний. Дивно, але це означає, що, наприклад, Державна лісова агенція веде свій облік пожеж на підконтрольній їй території, Укрзалізниця відповідно — на рухомому транспорті. Аналогічно обліковують пожежі чи загоряння на своїх підконтрольних територіях Мінагропром, Міноборони, МВС, Держприкордонслужба тощо. А це не маленькі площі земель лісового фонду. Додайте сюди землі запасу, відпрацьовані площі торфовищ, де залишки торфу здатні після самозаймання виділяти велику кількість диму в навколишнє середовище. Практично без нагляду залишаються і території, підпорядковані органам місцевого самоврядування.

Звісно, що ніхто з вищезазначених (а ще додавайте різного роду орендаторів) не зацікавлений в тому, щоб його (їх) викликали на різного рівня засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС), та «журили» з цих питань, а наміри нинішнього ДСНС втрутитись в це фактично заблоковані Кабміном в частині різного роду перевірок …

Ось і виходить, що про факт займання, місце пожежі та площу її поширення знає тільки небесна канцелярія, яка, до речі, могла б допомогти за допомогою космічного (чи іншого) моніторингу. Та, на певно, нема в цьому зацікавлених або, можливо, такий «стан речей» всіх влаштовує.

Ось і «тліють» значні площі від весни до осені, виділяючи значну кількість продуктів горіння. Реально про існуючі пожежі не знає ніхто, а статистика, яка з різних джерел подається «наверх», витримує все і мовчить. Як і мовчить Мінприроди, функції якого широкому загалу невідомі взагалі.

В результаті якщо на резонансі пожежі в суспільстві реагують, то на такі, що тільки «димлять», згадують лише тоді, коли «раптом» нема чим дихати. Як то кажуть, «мужик не перехрестится, поки грім не гряне»… Можливо це інопланетяни нам щось надсилають, адже до пожеж в масивах Забайкалля та Сибіру далекувато …
У моїх колег-пожежних є такий вислів: «Коли пожежний спить, країна багатіє», але коли сплять ті, хто повинен на це (та хіба тільки?) реагувати належним чином, то це вже небезпечно.

Не одна сотня чи тисяча чиновників в органах місцевого самоврядування працевлаштовані в управліннях надзвичайних ситуацій ОДА, міських рад саме з метою оповіщення та організації захисту (евакуації) населення та територій від надзвичайних ситуацій. Вони в черговий раз «проспали», адже діти пішли до школи в умовах задимлення, працювали також і дитячі садочки… Це як після аварії на Сорнобильській атомній – мовчали, ніби й нічого не сталося, а коли взялися за голову, променева хвороба вбила та покалічила тисячі необізнаних людей, від яких цинічно приховували правду.

Не впевнений, що всі ці чиновникі, які мають відповідати за техніку безпеки, спрацюють належним чином в разі якихось негараздів на потенційно-небезпечних об’єктах з викидом отруйних чи хімічно-небезпечних речовин. Мовчить з цього приводу і Державна комісія з ТЕБ і НС…

За дивним збігом обставин ці думки виникли у мене під час підготовки лекційного матеріалу для курсантів інституту пожежної безпеки за темою «Гасіння пожеж лісових масивів». У підручниках «Пожежна тактика» такого матеріалу нема, тож сподіваюсь, що молоде покоління зможе, на відміну від нас, перебороти ці негативні тенденції та змінити ситуацію на краще. І не тільки у цьому питанні.

Держава, на жаль, не помічає, а якщо і помічає, то вперто мовчить. Та якби тільки мовчала, але і скорочує витрати на підготовку кадрів рятувальної служби, сподіваючись на сучасні комп’ютерні моделювання пожеж, але таким чином пожежі гасити не навчиш. Знаю це з власного досвіду.

Дим розвіється, а проблеми треба вирішувати. Будь-які.